RU
 • info@laflandia.lv
 • Mellužu prospekts 9-1, Jūrmala, LV - 2008
 • +371 255 040 40
 • RU

  Pirmās Lieldienas

  Pirmās Lieldienas

  Agrīnās attīstības eksperte pedagoģisko zinātņu doktore Lin Day.

  Varbūt jūsu bērns vēl ir pārāk mazs, lai pats izrotātu olas vai spēlētu “Olu mednieku”, bet ir daudz citu veidu, kā Lieldienas var pārvērst par jautru un aizraujošu notikumu.

  Lūk, te ir tikai dažas idejas:

  Paslēpes

  Ar mazuli var spēlēt tradicionālās “ku-kū” vai paslēpes. Šī ļoti vienkāršā, bet noderīgā rotaļa bērnam var sniegt daudz prieka. Tā attīsta domāšanu, atmiņu un acu koordināciju. Paslēpiet plastmasas olu zem kāda auduma gabala vai tasītes. Ja mazulis jau prot sniegties pēc priekšmetiem un tos satvert, viņš sāks to meklēt, pat neredzot to. No deviņu mēnešu vecuma bērns var sākt slēpt olu no jums, kas padarīs spēli vēl aizraujošāku.

  Ja jums ir tukša papīra salvešu kaste, noglabājiet tajā lentes vai spilgtus auduma gabaliņus. Bērnam patiks vilkt tos no kastes ārā citu pēc cita. Viņš arī sapratīs, ka tad, kad jūs slēpjat tos atpakaļ kastē, tie joprojām pastāv, pat ja viņš tos neredz.

  Lai attīstītu bērna loģisko domāšanu, prasmi risināt uzdevumus un pētnieciskās iemaņas, paslēpieties aiz dīvāna un no turienes sauciet mazuli vārdā. Kad bērns jūs atradīs, viņš sapratīs, ka jūs nemaz nepazūdat, pat ja jūs neredz. Šī spēle māca bērnam to, ka priekšmeti ir pastāvīgi un stabili. Psihologs Žans Piažē uzskatīja, ka šīs zināšanas bērni apgūst sešu mēnešu vecumā. Tomēr jaunākie pētījumi pierāda, ka, ja paslēpes jūs spēlējat regulāri, bērns to var apzināties jau divu mēnešu vecumā.

  Lieldienu rotaļlietas

  Paslēpes var spēlēt ar rotaļu trušiem vai saliekamajām atklātnēm. Ar to palīdzību bērnam var attīstīt dažādas prasmes – no redzes līdz pat runai un valodai. Tās veicina arī auglīgu bērna un viņa tuvinieku saskarsmi un rada pārsteiguma elementu, kas tik ļoti patīk mazuļiem.

  Lieldienu grāmatas

  Apjomīgas, no auduma izgatavotas grāmatas ar lieliem krāsainiem attēliem, ar kustīgiem elementiem, ar kuru palīdzību var komunicēt ar mazuli, būs viņam laba Lieldienu dāvana. Ar pirkstu galiņiem mazulis varēs pētīt materiāla, no kura izgatavota grāmatiņa, īpašības vai pāršķirt lapas un uzzināt kaut ko jaunu. Jūsu intonācija un sejas izteiksme piesaistīs bērna uzmanību un radīs viņā dzīvu interesi. Lasīšanas laikā bērnu vajag apskaut. Viņa turpmākai apmācībai un attīstībai tas ir ārkārtīgi svarīgi. Pētījumi ir pierādījuši, ka to bērnu smadzenes, kurus bieži apskauj, ir lielākas, nekā to, kuriem fizisks kontakts ar tuviniekiem ir liegts.

  Lieldienu grozs ar pārsteigumiem

  Seklā groziņā ieklājiet mīkstu segu ar zaķīšiem un ielieciet tur priekšmetus par Lieldienu tēmu: plastmasas olu, auduma grāmatiņu, mīkstu rotaļu zaķi, jēriņu vai pīlīti, bērnu traukus. Pievienojiet rotaļlietu, kuru mazulim patīk bāzt mutē.

  Kad jūsu bērns varēs sēdēt ar atbalstu vai bez, Lieldienu grozs, piepildīts ar interesantām un attīstošām rotaļlietām, veicinās viņa zinātkāri. Priekšmetus izņemot no groza, bērns iepazīsies ar to svaru, lielumu, formu, garšu, smaržu, skaņu un temperatūru. Kārtējā priekšmeta pētīšanas laikā ļoti jutīgie ādas nervu gali sūtīs impulsus uz viņa smadzenēm. Tādējādi, izmantojot iegūto informāciju, viņš pēc tam varēs atpazīt šos priekšmetus.

  Lieldienu dziesmiņas

  Dziediet mazulim Lieldienu bērnu dziesmiņas. Pat tad, ja bērns vēl nesaprot vārdus, viņam patiks jūsu balss skaņas, jūsu sejas mīmika un ķermeņa kustības. Bērnu dziesmām parasti ir skaidrs ritms, kas ir svarīgi loģiskās domāšanas (matemātisko spēju) attīstīšanai, kā arī ļauj bērnam justies drošībā. Tās veicina arī runas attīstību un ir viens no sociālās attīstības veidiem.

  Lieldienu spēles

  Izmantojot vienkāršas spēles, ko pieņemts spēlēt Lieldienās, piemēram, plastmasas olu ripināšanu pa grīdu, var attīstīt mazuļa darbības aktivitāti, redzes koordināciju un sensoriku. Kad bērns kļūs vecāks, olas var pa grīdu var ripināt viens otram vai pa slīpu plakni, un bērns tās ķers. Lielu baudu un prieku bērniem sagādās olas, kas izdod muzikālas skaņas.

  Olas - matrjoškas

  Līdz gada vecumam bērnam patiks darbība, kas attīsta smalko motoriku. Krāsainas olas-lelles ir lieliski tam piemērotas. Ievietojot tās vienu otrā, bērns iepazīsies ar izmēru un telpu, kas ir matemātikas un ģeogrāfijas pamatā. Šīs zināšanas viņam noderēs nākotnē.

  Pastaigas svaigā gaisā

  Pavasara gaiss – tā ir lieliska iespēja iepazīstināt bērnu ar smaržām. Ieelpojot ziedu aromātu, svaigi nopļautas zāles smaržu, jauno lapu un lietus smaržu, viņš iepazīs pasauli. Svaigā gaisā ir daudz negatīvi lādētu jonu, kas labvēlīgi ietekmē mazuļa veselību un smadzeņu darbību. Saules gaisma organismu nodrošina ar D vitamīnu, kas bērnam ir vajadzīgs, lai viņa kauli būtu stipri un veseli, novērš arī daudzas slimības.

  Var kopā ar ģimeni doties uz upes vai dīķa krastu vērot pīlēnus, vai uz fermu, kur var apskatīt dzīvnieku mazuļus, vai arī ar radiniekiem un draugiem uz jautrām Lieldienu svinībām.

  Tikai nevajag pārģērbties par “Lieldienu zaķi”. Šāds tērps var nepatīkami pārsteigt vai pat nobiedēt bērnu.

  Fotogrāfija par piemiņu

  Izmantojiet izdevību un ietērpiet bērnu karnevāla kostīmā. Viņš burvīgi izskatīsies kā trusis. Nofotografējieties par piemiņu. Pārskatot fotogrāfijas, bērns ilgus gadus atcerēsies savas pirmās Lieldienas.

  Tags

  Uzrakstiet komentāru